TRT Dizisi, “Selahaddin Eyyubi” bu akşam izleyicileriyle buluşuyor

Selahaddin-Eyyubi-dizisi

TRT Dizisi, “Selahaddin Eyyubi” bu  akşam izleyicileriyle buluşuyor. TRT’nin beğenilen TV dizisi bu akşam saat 20.00’de izleyicilerle buluşacak. Bu akşam 12. Bölümünü izlenecek olan dizi, eleştirmenlerden tam not aldı. Senaryoya göre, dizide olayların gelişimi şöyle özetlenmektedir. “Tapınak Şövalyeleri, Kudüs’ün kilidi olan Askalan şehrini kuşatırlar. Askalan düşerse Kudüs güçlenecek, Zengi toprakları da tehlike altında olacaktır. Selahaddin buna engel olmak için Askalanlılar’a yardım etmek ister. Fakat büyük bir sorun vardır: Askalanlılar, Zengilere düşmandır. Bu sebeple devlet divanından Selahaddin’e izin çıkmaz. Ancak Selahaddin, “Serhat Gazileri” olarak anılan küçük bir arkadaş grubuyla birlikte  Askalanlılara yardıma gider ancak sonuçta Askalan, Tapınak Şövalyelerinin eline geçer.

Daha sonra Sultan Nurettin Zengi, ordusuyla Askalan’ı kuşatmaya gider ancak kuşatma başlamadan önce Nurettin Zengi, Tapınak Şövalyeleriyle işbirliği yapan Haşhaşi’ler tarafından zehirlenir. Selahaddin, günlerdir Askalan önünde hareketsiz bekleyen ordu içinde huzursuzluk başladığını hatta dağılmanın eşiğine geldiğini görmektedir. Ancak Sultan Nurettin Zengi yataktadır.  Hekimlerin tedavisi henüz bir sonuç vermemiştir.  Durum bu merkezde olunca Selahaddin, ordunun komutasını ele alarak Askalan’ı kuşatır. Zorlu geçen çatışmalar sonucunda Askalan fethedilir.  Bu akşamki bölümde, Haşahaşiler tarafından zehirlenen ve hekimler tarafından tedavisi süren Sultan Nurettin Zengi’nin iyileşip iyileşmeyeceği, eğer iyileleşmezse onun yerine kimin sultan olacağı sorularına cevap aranacak.

Selahaddin Eyyubi

4 Mart 1193’te doğan Selahaddin Eyyubi, Eyyubi Devleti’nin kurucusu ve ilk hükümdarıdır. Öncelikli hedefi Kutsal Toprakları Haçlılardan geri almaktı ve bunu 4 Temmuz 1187’deki Hıttin Muharebesi’nde Kudüs Kralı Lüzinyanlı Guy’ın kuvvetlerinin önemli bir bölümünü mağlup eden bir orduya liderlik ederek başarıyla gerçekleştirdi. 2 Ekim 1187’de Kudüs’ün kontrolünü Haçlıların elinden alarak 88 yıllık hakimiyetlerine fiilen son verdi ve şehri İslam dünyasına geri verdi. Bu yenilgiye yanıt olarak Avrupalı Hıristiyanlar, Kudüs’ün kontrolünü yeniden ele geçirmek amacıyla Haçlı Seferi düzenlediler. Üçüncü Haçlı Seferi sırasında Selahaddin, Haçlı devletlerine karşı Müslüman askeri kampanyasını yönetti. Eylül 1191’de İngiltere Kralı I. Richard’a karşı yapılan Arsuf Muharebesi’nde yenilgiye uğradıysa da aralarında imzalanan Ramla Antlaşması sayesinde Kudüs’ün kontrolünü elinde tutmayı başardı. Selahaddin ilk olarak 1169’da Mısır’da Fatımi halifesinin veziri olarak görev yaptı.

Daha sonra 1171’de Şii Fatımi Halifeliğini kaldırdı ve böylece Fatımi Devleti’ni yıkmış oldu. Kendini “Mısır Sultanı” ilan etti ve İslam hilâfetini, Bağdat’ta bulunan Sünni Abbâsî Hâlifeliği’ne bağladı. Selahaddin, Mısır’da kendi bağımsız hanedanını kurdu ve topraklarını hızla genişletti. Gücünün zirvesindeyken saltanatı Mısır, Suriye, Irak, Cezire (Yukarı Mezopotamya), Hicaz, Yemen, Kuzey Afrika’nın belirli bölgeleri ve Nubia’yı kapsıyordu. Selahaddin Eyyubi, 1187’de kutsal şehir Kudüs’ü 88 yıl süren Hristiyan egemenliğinden kurtarıp İslam topraklarına katmasıyla ve III. Haçlı Seferi’nde Haçlı devletlerine karşı verdiği mücadelesiyle Müslüman, Türk, Kürt, Arap ve kültürlerinde önemli bir figür hâline geldi, kahraman olarak görüldü ve “Kudüs Fâtihi” olarak anıldı. Ayrıca Selahaddin Eyyubi’nin, Hâdimü’l-Haremeyn  Türkçe ifadesiyle “iki kutsal caminin hizmetkârı” unvanına sahip olan ilk kişi olduğu düşünülmektedir.  Hâdimü’l-Haremeyn  ya da iki kutsal caminin hizmetkârı. Eyyûbî sultanları, Memlûk sultanları, Osmanlı padişahları ve günümüzde Suudi kralları dâhil olmak üzere İslam hükümdarları tarafından kullanılan kraliyet unvanı. Bu unvan, İslam dünyasının en kutsal iki mescidi olarak kabul edilen Mekke’deki Mescid-i Haram ve Medine’deki Mescid-i Nebevî’nin hükümdar tarafından korunması, sorumluluğunun garanti altına alınması ve sürdürülmesi anlamına gelir.

Dizi Oyuncuları

Uğur Güneş kimdir?

Ugur-GunesUğur Güneş , Türk sinema ve sinema sanaçısıdır. 1987 Ankara doğumludur. İlk ve orta öğretimini Kütükçü Alibey ilköğretim okulunda tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro/ Oyunculuk Bölümü mezunudur. Eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul’a gelen Güneş, ‘Benim İçin Üzülme’dizisinde sonra da 2013’te yönetmenliğini Çağan Irmak’ın üstlendiği ‘Tamam mıyız?’ filminde yer alan Uğur Güneş, aynı yıl ‘Şeytan-ı Racim’ filminde Emrah karakteri ile başrol oynadı.Sinema sanatçısı Güneş, Kanunsuz Topraklar, Bir Zamanlar Çukurova, İsimsizler, Seddülbahir 32 Saat, Diriliş, Urfalıyam Ezelden, Düşler Ve Umutlar, Benim İçin Üzülme ve Yeniden Başla adlı dizi ve filmlerde farklı karakterleri canlandı, başrol ve farklı rollerde oynamıştır. Halen Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyüpğlu dizisinde başrol oynamaktadır.

Dilin Döğer kimdir?

Dilin-DogerMemur bir ailenin kızı olan Dilin Döğer, 22 Şubat 1995 tarihinde Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. İlk ve Ortaokul eğitimini Mersin’de tamamladıktan sonraailesi ile birlikte Ankara’ya yerleşti. Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi Bölümü’nden mezun oldu. 2021 yılında, ‘Ex Aşkım’ dizisinde canlandırdığı ‘Afife’ karakteriyle başladı ve geniş bir kitle tarafından tanındı. Erkan Petekkaya’nın başrolünde oynadığı yer aldığı “O Kız” dizisinde Zeynep karakterini oynadı, Sanatla çocuk yaşta tanışmış, Tan Sağtürk’ün bale okulunda eğitim almış ve Anadolu Ateşi ile sahneye çıkmıştır.  Halen Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyüpğlu dizisinde Uğur Güneş ile birlikte başrol oynamaktadır.

Mehmet Ali Nuroğlu kimdir?

07 Eylül 1979 İstanbul doğumlu olan Mehmet Ali Nuroğlu, Türk sinema ve tiyatro sanatçısıdır. Nuroğlu,  Yüksek öğretime ODTÜ Felsefe Bölümünde başlamış, ancak bu bölümü bitirmeden oyunculuk hayatına başlamıştır. Daha okul bitmeden Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün sahnelediği oyunlarda görev aldı. Mehmet-Ali-NurogluBu sıralarda Semih Sergen’in asistanlığını yaptı. Çağan Irmak’ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği Çemberimde Gül Oya dizisinde oynamak amacıyla İstanbul’a geldi. 12 Eylül öncesi döneminin farklı bir bakış açısıyla anlatıldığı dizide, “Devrimci Mehmet” karakterini canlandırdı. Daha sonra Zincirbozan filminde ise “Reis” lakaplı Ülkücü bir genci canlandırmıştır. Daha sonra aynı ekiple Kurtuluş Savaşı’nı anlatan Kırık Kanatlar dizisinde rol aldı. Çok sayıda fim ve dizide rol almıştır. Bunlar sırasıyla, Yuvadan Bir Kuş Uçtu (2003), Çemberimde Gül Oya (2004-2005), Kırık Kanatlar (2006-2007), Vurgun (2008), Ayrılık (2009), Ömre Bedel (2009-2011), Uçurum (2012), Tatar Ramazan (2013), Güzel Köylü (2014-2015), Çanakkale Yüzyıllık Mühür (2016), Sen Anlat Karadeniz (2018-2019), Güvercin (2019-2020), Cenneti Beklerken (2005), Umut Adası (2006), Peri Tozu (2007), Zincirbozan (2007), Başka Semtin Çocukları (2008), Nokta (2008), Sonsuz (2009), Bizim Büyük Çaresizliğimiz (2011), Kusursuzlar (2013), Kış Uykusu (2013) ve Rüya (2016)’dır. Sanatçı Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi (2023-) dizisinde Nureddin Zengi karakterini oynamaktadır.

Olgun Toker kimdir?

Olgun-Toker12 Mart 1986  Mersin doğumludur. 37 yaşında olan Toker, Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arşivcilik Bölümü mezunudur.  Oynadığı fil ve diziler, Akasya Durağı, Hırsız, Yaprak Dökümü, 2012    Son, 2012-2014, 2014  Benim Adım Gültepe, 2015 Şeref Meselesi, Tatlı Küçük Yalancılar, 2016-2017   Hayat Şarkısı, 2017 Çember,  Hayat Sırları, 2019 Bir Aile Hikayesi, 2020 Güldür Güldür Show, 2020-2021 Arıza,  Annenin Sırrıdır, 2021 Son Yaz, 2022 Çocuk, 2022-2023 Güzel Günler, 2018 Dip, 2021 Fatma Sidar, 2022-Mezarlık, 2023 Merve Kült, Hırsız, 2011 Saklı Hayatlar, Aşk ve  Devrim, 2012 Kurtuluş, Son Durak,  Bir Ses Böler Geceyi, 2013 Hükümet Kadın, Düğün Dernek,Otel güvenliği, Hükümet Kadın 2, 2015  Kir, 2016 Küçük Esnaf, 2017, Benim Babam Bir Melek, Dönüşüm, Yol Arkadaşım 2. Oyuncu halen, 2023-Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi dizisinde Karatigin karakterini canlandırmaktadır. Dizinin en ilginç karakterlerinden birisi olan Karatigin’in diziye renk katae.