Türkiye’nin ilk robotik karaciğer donör ameliyatıyla hayata döndü

Turkiye'nin ilk robotik karaciger donor ameliyati yapildi

NEWS SUMMARY __________________________________

He came back to life with Turkey’s first robotic liver donor surgery Murat Çakan, who clung to life again thanks to the tissue taken from his brother with the robotic surgery method, and recommended everyone to become an organ donor. Murat Çakan, 32, underwent a successful liver transplant surgery with robotic donor surgery from tissue donated by his brother. 2. Professor Dr. Kamil Yalcin Polat, who performed Turkey’s first robotic liver donor surgery, emphasized the advantages of making smaller incisions and a comfortable surgical process for the donor.

HABER ÖZETİ  _____________________________________

Türkiye’nin ilk robotik karaciğer donör ameliyatıyla hayata döndü. Robotik cerrahi yöntemiyle kardeşinden alınan doku sayesinde hayata yeniden tutunan Murat Çakan, herkesin organ bağışçısı olmasını tavsiye etti. 32 yaşındaki Murat Çakan, kardeşinin bağışladığı dokudan robotik donör ameliyatıyla başarılı bir karaciğer nakli ameliyatı geçirdi.Türkiye’nin ilk robotik karaciğer donör ameliyatını gerçekleştiren Profesör Dr. Kamil Yalçın Polat, daha küçük kesilerin yapılmasının ve donör için konforlu bir ameliyat sürecinin avantajlarını vurguladı.

Robotik cerrahi yöntemiyle kardeşinden alınan doku sayesinde hayata yeniden tutunan Murat Çakan, herkesin organ bağışçısı olmasını tavsiye etti. 32 yaşındaki Murat Çakan, kardeşinin bağışladığı dokudan robotik donör ameliyatıyla başarılı bir karaciğer nakli ameliyatı geçirdi. 2. Türkiye’nin ilk robotik karaciğer donör ameliyatını gerçekleştiren Profesör Dr. Kamil Yalçın Polat, daha küçük kesilerin yapılmasının ve donör için konforlu bir ameliyat sürecinin avantajlarını vurguladı.

Türkiye, yılda yaklaşık 8-10 bin kişinin karaciğer nakline ihtiyaç duymasıyla, organ nakillerinde kaydettiği önemli ilerleme ile tanınmaktadır. 4.Murat Çakan kişisel deneyimini paylaşarak organ bağışının önemine dikkat çekti ve hastalara organ nakli sürecinden korkmamaları çağrısında bulundu.

Murat’ın kardeşi ve karaciğer donörü Mustafa Çakan, robotik cerrahinin sağladığı sorunsuz ve hızlı iyileşmeyi vurgulayarak, organlarını tereddüt etmeden bağışlamak istediğini ifade etti.