Karahıdır Korusu, duyarlı ziyaretçilerini ağırladı

Kirklareli-Cevre-Gunu

Karahıdır Korusu, duyarlı ziyaretçilerini ağırladı. 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Kırklareli Belediyesi ve Lets Do İt, Karahıdır Koru’sunda atık toplama etkinliği düzenledi.

 Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, TEMA Vakfı Kırklareli temsilciliği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyeleri, Kırklareli Doğada Kulübü üyeleri ve bireysel katılımcıların katıldığı etkinlikte, değerli halkımızdan daha duyarlı olmalarını ve sadece burayı değil tüm çevreyi temiz tutmalarını rica ediyor.

Bilindiği gibi, bu dünya atalarımızdan değil, çocuklarımızdan geldi. Onlara sürdürülebilir bir yaşam alanı ve çevre sağlamak bizim birincil sorumluluğumuzdur. Doğamıza ve diğer sosyal alanlarımıza nasıl değer veriyorsak, kendi evimizde de aynı şekilde davranmalıyız.

Karahıdır Korusu, özellikle hafta sonları piknik yapmak için popüler bir mesire alanıdır. Günlerimizi temiz bir ortamda geçirmek için istediğimiz her şeyi bırakmalı ve çevre bilincini çocuklarımıza ilk olarak aile içinde öğretmeliyiz. Kırklareli halkının bu konuyla ilgili farkındalığının ve duyarlılığının artarak devam edeceğine inanıyorum. “Etkinliğimize katkıda bulunan herkese minnettarım” dedi.Karahıdır Korusu’nda, plastik, kağıt ve cam ağırlıklı atıklar toplanarak “Meçnhul Çöp Anıtı” olarak kafeste sergilendi.

Karahıdır Anıtı – Kırklareli

Kırklareli Merkez Karahıdır Mahallesinde bulunmaktadır. 1444 yılındaki Varna Savaşında, düşman kralının başını keserek, savaşın Türkler lehine sonuçlanmasını sağlayan Karahıdır anısına, Mutasarrıf İbrahim Süreyya tarafından 1914 yılında yaptırılmıştır. 
 
Dört mermer sütun üzerine kubbeli bir mekanla yapılan anıtın mermer sütun ve başlıkları devşirmedir. 2 metrekarelik bir alanı kaplayan anıtın alt zemini beton kaplı olup, tuğla üst kubbesinin üzeri çimentolu harç ile sıvalıdır. Kubbenin dört kenarı mermer silmeli olup, silmelerde mukarnas başlıklı süsleme mevcuttur. Kubbenin batı tarafında kocaman bir delik bulunmaktadır.
Karahıdır Korusu, duyarlı ziyaretçilerini ağırladı
 
Karahıdır Anıtı-Kırklareli

Karahıdır Anıtı-Kırklareli