Ertuğrul Gazi Türbesi’ni ziyaret için oluşturulan motosiklet konvoyuna Vali Aygöl de katıldı

Bilecik Valisi Şefik Aygöl, Bilecik Motosiklet Derneği üyelerince Söğüt ilçesindeki Ertuğrul Gazi Türbesi’ni ziyaret için oluşturulan motosiklet konvoyuna motorla katıldı. Valilik binasından başlayan konvoy, Ertuğrul Gazi Türbesi’ne kadar sürdü. Türbede dua edenve sonra alp kıyafetli personelle saygı nöbeti tutan grup, Valiliğe dönerek etkinliği sona erdirdi. Vali Aygöl, programa katılan motosiklet tutkunlarına teşekkürlerini iletti.

Ertuğrul Gazi, Osmanlı Beyliği’nin kurucusu Osman Gazi’nin babası

BILECIK_VALISI_AYGOL_ERTUGRUL_GAZI_TURBESINI_ZIYARET_ICIN_OLUSTURULAN_MOTOSIKLET_KONVOYUNA_KATILDIErtuğrul Gazi Türbesi, Osmanlı Beyliği’nin kurucusu Osman Gazi’nin babası ve aynı zamanda Selçuklu Uçbeyi Ertuğrul Gazi’nin Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde bulunan türbesidir. 13. yüzyıl sonlarında inşa edilen bu türbe, ilk olarak Osman Gazi tarafından açık mezar olarak yaptırılmış, daha sonra I. Mehmed tarafından türbe haline getirilmiştir. Sultan III. Mustafa zamanında 1757’de yeniden yapılırcasına onarılmış ve ilk yapıldığı hali değişmiştir. 1886 yılında II. Abdülhamid tarafından yeniden onartılmış ve yanına çeşme eklenmiştir.

 

Türbede dua edip Ertuğrul Gazi’nın hatırasını yadediyorlar

Ertuğrul Gazi Türbesi, altıgen planlı, üzeri kubbe örtülü olup, dikdörtgen bir girişten sonra içeriye ulaşılmaktadır. Türbenin duvarları bir sıra taş ve iki sıra tuğladan örülmüştür. Türbede dua edenler, ardından alp kıyafetli personelle saygı nöbeti tutanlar, bu manevi mekanda Ertuğrul Gazi’nin anısını yaşatmaktadır.