Bursa’da “Sadık Ahmet” filmi özel gösterimi

Sadik-Ahmet-filmi.

“Sadık Ahmet” filminin özel gösterimi

TRT ortak yapımı “Sadık Ahmet” filminin özel gösterimi Bursa’da yapıldıÖmrünü Batı Trakya Türklerinin hakları için mücadeleye adayan Gümülcine doğumlu tıp doktoru ve siyasetçi Sadık Ahmet’in hayatının ele alındığı, TRT ortak yapımı “Sadık Ahmet” filminin özel gösterimi Bursa’da gerçekleştirildi. Merinos Atatürk Kültür Merkezi’ndeki gösterimin ardından Sadık Ahmet’in ailesi, film ekibi ve protokol üyeleri hatıra fotoğrafı çekindi.

Dr. Sadık Ahmet kimdir?

Sadık Ahmet, 7 Ocak 1947 tarihinde Gümülcine’ye bağlı Küçük Sirkeli (Agra) köyünde dünyaya geldi. Kendisine, Değirmenci lakabıyla tanınan dedesinin ismi verildi. Dedesi Değirmenci Sadık Efendi, Küçük Sirkeli köyünün ileri gelenlerindendi. Sadık Ahmet’in babası, Değirmenci Sadık Efendi’nin Ahmet isimli oğludur. Babası, aslen Gümülcine’nin Değirmendere (Darmeni) köyünden gelmektedir.

Batı Trakya Türklerinin hakları için verdiği mücadele ile tanınmış bir tıp doktoru ve siyasetçi

Sadık AhmetBatı Trakya Türklerinin hakları için verdiği mücadele ile tanınmış bir tıp doktoru ve siyasetçidir. 1974 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevini tamamladı ve Batı Trakya’ya dönerek cerrahlık ihtisasına başladı. Batı Trakya Türk azınlığının etnik kimliğini tanımamak ve dini kimliği kullanmak gibi sorunlarla mücadele etti. Ayrıca, toprak kamulaştırması, vatandaşlık yasasının uygulanması ve eğitim hakları gibi konularda da aktif rol aldı.

Sadık AhmetBatı Trakya Türklerinin hakları için verdiği mücadele ile tanınmış bir tıp doktoru ve siyasetçidir. 1974 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevini tamamladı ve Batı Trakya’ya dönerek cerrahlık ihtisasına başladı. Batı Trakya Türk azınlığının etnik kimliğini tanımamak ve dini kimliği kullanmak gibi sorunlarla mücadele etti. Ayrıca, toprak kamulaştırması, vatandaşlık yasasının uygulanması ve eğitim hakları gibi konularda da aktif rol aldı. Ulusal ve uluslararası düzeyde Batı Trakya Türklerinin haklarını savunmak için çeşitli platformlarda çalıştı. Sadık Ahmet, Batı Trakya’da yaşayan Türk azınlığının temsilcisi olarak önemli bir figürdür ve mücadelesi hala anılmaktadır.