ABD’nin Hazine Borcunun Yıllık Faizi 1 Trilyon Doları Aştı

ABD'ni hazien borcunun faizi 1 trilyon doları aştı

“ABD’nin hazine (kamu) borcunun, artan faiz oranları nedeniyle önemli bir mali yükle karşı karşıya kaldığı  ve borcun brüt faizinin, son üç yılda neredeyse iki katına çıkarak bir trilyon doları aştığı”  ifade edildi.

Merkezi Kaliforna’da olan düşünce kuruluşu The Independent Institute sitesinde yayınlanan bir araştırma raporunda, “Mali Bataklıkta Gezinme” olarak nitelendirilen bu durumun tesadüfü olmadığı, sorunun temelinde onlarca yıllık harcamaların bulunduğuna dikkat çekildi. The Independent Institute uzman araştırmacılarından Craig Eyermann tarafından hazırlanan raporda, ABD Kongresi’nin ve Beyaz Saray yönetiminin faturanın Amerikan vergi mükelleflerine çıkarılmasını önlemek için tedbir almaları gerektiğine işaret ediliyor.

Raporda öne çıkan hususlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • “Washington’da Mali Kötü Yönetim: ABD Kongresi’nin bütçe süreci, ne yazık ki, ihtiyatlı mali yönetim yerine siyasi manevraları ödüllendiriyor. Milletvekilleri, bozulan bütçe sürecini düzeltmek yerine, genellikle uzun vadeli istikrar yerine kısa vadeli kazanımlara öncelik verirler.
  • Pennsylvania Bulvarı’nın diğer ucunda, Beyaz Saray önemli bir etkiye sahiptir. Yine de, son yıllarda, harcama artışını dizginleyen bütçeler önermekte bocaladı.
  • Sağlam bir mali disiplinin olmaması, ulusal kasalar üzerindeki baskıyı daha da artırıyor. Faiz ödemeleri bütçenin artan bir payını tükettiği için temel yatırımlar arka planda kalıyor”.

Kaynak: The Independent InstituteInvestopedia